Умовно “безкоштовна”, беззмістовна система державної медицини

1 Сер

korrupcija_v_medicine

В рамках останньої новини, про затримання на хабарі, чи то пак “подяці” львівського лікаря, завідувача опікового відділення 8-ї лікарні Василя Савчина розгорілись дискусії противників корупції в мед закладах , і тих, хто виправдовує такі дії лікаря, мотивуючи це тим, що спеціаліст він хороший, та і за що жити лікарям як у них такі маленькі зарплати. В принципі не беремось судити вину лікаря Савчина, чи піддавати під сумнів його компетенцію, нехай цим займаються правоохоронні органи, і доводять чи спростовують його вину/безневинність. Хоча, доти доки будемо покривати і оправдовувати “подяки” одних та засуджувати лише явище в загальному, доти й буде існувати корумпована медицина, “колядницька” судова система і так далі. Всі погоджуються хабарі це не добре, проте готові оправдувати чергового спійманого на хабарі, не важливо лікаря, чиновника, прокурора чи кого іншого.

Проте мова піде не про Савчина, його роботу лікарську чи депутатську, а про доцільність самої системи медицини, де лікування не можливе без отих “подяк” лікарю перед послугою на вимогу, чи вже після, як виконану роботу, бо так прийнято. А чи справді потрібна медицина, яка не передбачає надання якісної допомоги? Адже чим може допомогти лікар в поліклініці, де немає навіть голки, вати та спирту щоб елементарно аналіз крові зробити? Коли для діагностики відправляють виключно в приватну лабораторію, в приватний рентген-кабінет,  в приватний УЗД кабінет, вже не кажучи про складніші види діагностики типу МРТ і тому подібні, яких в державних поліклініках та лікарнях навіть не передбачено.

І чим може допомогти лікар, який постійно скаржиться на низьку зарплату, яка не окуповує його надзвичайно коштовного вступу та навчання у мед університеті (про суми навчання в мед ходять легенди). На яку хорошу роботу лікаря можна сподіватись, коли він розраховує виключно на обов’язкову додаткову “подяку” (яка не включає куплених для лікування ліків, чи матеріалів)? Про яку фахову допомогу можна говорити, коли мед персонал виключно оцінює пацієнта з точки зору наданої наперед або після подяки? Що може зробити лікар без належної діагностики, фінансування та лікування в умовах системи в якій він функціонує? Що завгодно, але не допомогти пацієнтові, і пощастить коли не нашкодить.

Коли лікування зводиться до призначення ліків, від фірм, з торговими представниками яких у лікаря домовленості про відкат? Або коли направлення на діагностику  видаються виключно у ті кабінети, з якими також є домовленості? Так звичайно, для лікаря це суттєва надбавка до  його низької зп, але чому це має бути за рахунок якості лікування пацієнта?

Відповідно виникає логічне запитання: навіщо лікар займає місце на державній роботі, коли там мала зарплата, важкі умови, невдячні пацієнти і взагалі жахливі умови?  Так ще й в ряди годи на “подяці” підставляють, нехороші люди заяви в міліцію пишуть, а бідному лікареві жити немає за що.  Як вважають захисники “подяк” – а хто ж тоді буде лікувати, коли розігнати всіх лікарів?

Зустрічне питання – а навіщо утримувати цілий штат непотрібних спеціалістів, які не в стані надати фахової допомоги, бо недофінансовані? Навіщо утримувати систему, що функціонує “в собі” і виключно “для себе”, адже користі від так званої безкоштовної медицини немає пацієнтам, які не мають “подяк”.

Може краще ще один вид тіньового бізнесу легалізувати? Не конопля і проституція звісно, але все ж суттєва надбавка для державної казни. Адже чому людина має  принизливо тишком-нишком з-під поли сунути в кишеню білого халату 500, 600, 700 кому гривень, кому у.е, замість того, щоб оплативши ті ж самі кошти відчути себе бажаним клієнтом, споживачем послуг якісної медичної клініки? І замість обідраних поліклінік та лікарень прийти у світле та чисте приміщення, де не огризатиметься персонал, а зустріне привітний працівник рецепції, не ганятимуть з поверху на поверх, видадуть безкоштовно бахіли, і ще й знайдуться всі необхідні медикаменти для аналізів та інших маніпуляцій? Більше того, як би там не було податки за підприємницьку діяльність все одно надходитимуть до держави, та й лікарі не будуть “голодні” та “бідні”, знедолені та ображені низькими зарплатами, адже доведеться працювати уже “на себе” та на репутацію клініки, і замість припису по районах діятиме уже здорова ринкова конкуренція.

Як скажуть захисники старої системи – не у всіх знайдуться кошти на приватну клініку. І тут виникає питання, а при нагальній потребі на “подяки” ж знаходиться? Може краще продумати систему оплат “соціальних”, розсрочки, знижки і т.д ніж і надалі витягувати з податків громадян кошти і фінансувати безкорисну і беззмістовну систему, і утримувати приміщення та штат непотрібних спеціалістів, які живуть лише на корупції, породжуючи її в найогиднішій формі – спекуляції на житті та здоров’ї людини?

 

Немає коментарів до публікації

Написати коментар