Грибовицька трагедія. Причини та наслідки палаючого смітника.

2 Чер

BB6A3443

Ще восени минулого року, в рамках проекту “Дрон погляд на зони екологічного лиха Львівщини” мені дісталась найактуальніша тема Грибовицького сміттєзвалища. Я чесно не сподівалась додати щось нове в історію закриття смітника ледь не двадцятирічної давнини, і не сподівалась, що моя історія вплине на

BB6A3084вирішення проблеми. Про це писали всі, кожне поважаюче себе інформаційне джерело. В мережі можна знайти дослідження, репортажі, статистику, цифри, висновки медиків та експертів, які наводили докази та факти, щодо шкідливості ігнорування проблеми смітника. Проте обіцянки про закриття та рекультивацію залишались обіцянками та відписками, осівшими в результаті чергової статті.

BB6A2982BB6A3000
Не пройшло й пів року, як довелось побувати уже на тліючому смітнику в день поховання та жалоби трьох рятувальників, життя яких забрало кляте сміттєзвалище. Після аналізу того, що сталось, язик не повертається називати їх смерті нещасним випадком. Адже нещасний випадок, це те, що відбувається непередбачувано, а про Грибовицьке сміттєзвалище попереджали всіх, починаючи робочим на прохідній і закінчуючи начальником комунального господарства і самим мером. Тому недбалість і халатність, яка призвела до людських жертв внаслідок ігнорування з боку влади, не можна забувати і списувати  з рахунків винуватців.  Тоді не вистачало коштів на втілення проекту рекультивації, за то після трагедії уже екстренно знайшлись і виділились 30 млн. на рекультивацію, і близько 10 млн. на завод. Правду кажуть, поки не станеться катастрофи, ніхто не подумає щось вирішувати.

Після того,BB6A2967 BB6A2952що сталось, думаю не одну мене мучить запитання: як ?? Які причини призвели до людських жертв? Тому вирішили розібратись у можливих причинах та показати один день з ліквідації наслідків Грибовицької трагедії.

Третій день пошуку. Поліція слідкує за порядком, виконує функцію регулювальників руху машин, які кожні п’ять хвилин завозять ґрунт для укріплення дамби, що стримує озеро з фільтратами, намагаючись запобігти ще одній катастрофі – витоку отруйної води з інфільтратом за межі котловану.

До слова сказати ось ця дамба.BB6A3019BB6A2995 І як неодноразово зустрічалось у пресі повідомлення про прорив та витік гудронів, що є не вірно. Як зазначив Мирон Колодко BB6A3515це не гудрони, а фільтрат – вода, що потрапила в товщу смітника і вийшла назовні. Їх утворювалось не багато  всього 15 кубів, це був не величкий ставок, але в зв’язку з тим, що їх нікуди не дівали, і не очищали, їх все збільшувалось, і тепер на пару з смітником вони виходять і доводиться укріплювати дамбу. Насправді гудрони теж присутні на полігоні твердих побутових відходів, але на цей раз загрозу становлять не вони, і розташовані вони не тут. Загрозу становить саме фільтрат, змішаний з сміттям.

 

 

 

До слова сказати : фото теперішні і осені 2015 року, щоб дати зрозуміти як саме змінився ландшафт озер з фільтратом.

BB6A3431

BB6A1365

BB6A4337

 

 

 

 

Раніше це була вже очищена вода, тепер разом з напливом BB6A2959сміття – суцільна зловонна жижа, поряд з якою важкоBB6A3035 навіть знаходитись. Сморід нестерпний.

 

 

 

 

 

 

 

 

Але це вже наслідки, які активно намагаються ліквідувати. На цей раз уже все серйозно, не просто створюючи видимість роботи, а дійсно працюючи. Можна хіба сподіватись, на грамотність інженерів, наснагу робітників, і звісно ж допомогу волонтерів, які привозять їжу та воду рятувальникам та працівникам, що ліквідовують наслідок катастрофи.

Але причини ж не в цьому. Офіційно на слуху звучать декілька версій:

1) Самозаймання смітника. Можна було б у це повірити, коли б на дворі стояв серпень місяць, і позначка термометра сягала б 30 С в тіні. Тоді так, звісно, самозаймання всього того пластику, і газів з якого складається тіло смітника цілком можливе. Але є невеличке але. Страшної спеки останні пару днів не було.

2)Навмисний підпал. Як відомо, територія сміттєзвалища не охоронялась. Будь-хто в будь-який момент міг BB6A3191BB6A3207прийти на звалище з любої сторони, більше того, навіть заїхати машиною з парадного в’їзду (дорога через смітник пролягає до села, тому її, за словами чиновників закривати було не можна). Свідками того, що цим користались підприємливі особи ромської національності, та різні інші маргінальні елементи, а також мешканці прилеглих територій були навіть ми.  Оскільки від маргінальних елементів важко чекати якоїсь BB6A3180BB6A3202логіки дій, тому цілком ймовірно, що це вони могли з якихось тільки їм відомих причин вчинити підпал. Ромський табір, стояв прямо у лісі зі сторони вул. Щурата, і щодня як на роботу туди ходили підрядом всі від мала до велика. Перевірити BB6A3198BB6A3197цю версію взялись журналісти каналу 1+1. Минувши табір рятувальників, і на власні очі побачивши осередок займання смітника, який ще й до того всього загрожує тріщиною і можливо ще одним зсувом (кореспондент ІА Варіанти, зняв відео з дрону) ми побачили ще один витвір недбальства та хатності, на яке зручно закривати очі навіть зараз.  BB6A3256BB6A3269BB6A3300BB6A3312BB6A3272 BB6A3288Не пройшли й двадцяти метрів у ліс, як наткнулись на той самий табір, правда пустий. Мабуть мнсники та пожежники розлякали мешканців. Хоча враховуючи те, що табір стоїть не тронутим, повернутись вони зможуть у будь-який момент. Хоча, для них це не біда, дорогою назад ми знайшли нове поселення. Там привітна мешканка Мадонна розповіла нам, що приїхали вони  з Мукачева, а тут збирають мідь і залізо, передаючи його місцевому дяді Ромі. Через вогонь сидять зараз без роботи. От так от. Всім вигідно – роми виконують брудну роботу, а підприємливі місцеві заробляють нелегально кошти. Ось кому не вигідно закриття звалища. Завод, чи будь-яка легалізація сортування сміття просто невигідна підприємливим мешканцям.

3) Навмисний, свідомий підпал для привернення уваги до проблеми. Версія яку ніхто ніколи не докаже, і ніхто не братиме до уваги. Хоча якщо копнути глибше  суспільний резонанс на руку багатьом політичним силам..

4) Опосередкована причина. Сама конструкція смітника зроблена з розряду – хотів би гірше, і не правильніше придумати – та не вигадав би. Невідомо кому прийшла в голову ідея робити з сміття цілий терикон, та ще й на схилі… Рано чи пізно, якби навіть не підпал – елементарні коливання могли призвести до того, що він міг осипатись. Коли мали проводитись роботи по рекультивації, і знову ж таки хто і коли мав розрівнювати величезну гору – невідомо.

Ну але що ж, винних шукатимуть ще довго, і чекати на те, що знайдуть винуватця трагедії – на це сподіватись BB6A3491марно. Хоча винними можна вважати усіх, починаючи мером і закінчуючи начальником комунальної служби. Винні ті, хто не забезпечив хоча б мінімальної охорони території смітника, винні ті, хто проектував полігон таким чином, що спонукало його до обвалу та тріщини, винні ті, хто не забезпечив рятувальників найнеобхіднішими засобами (навіть водою !), щоб вчасно погасити наслідки, ті хто  затягував з рекультивацією звалища, і побудовою злощасного заводу. Про це можна говорити ще довго, поки що усувають наслідки. Головне, щоб смерть тих людей не була даремною, і призвела таки до результату – рекультивації звалища і його повного закриття.

Немає коментарів до публікації

Написати коментар