Комунальні платежі – вижити не можна вмерти (де кома?)

29 Лют

27tarif_5076_1153

Кожен раз повертаючись з магазину, переводячи погляд з чеку на куплені покупки перебуваєш в стані шоку. Якщо раніше беручи 50 грн в магазин можна було хоча б на один день купити їжу, то зараз не вистачить і на легкий сніданок. Пам’ятаю раніше оцінювали купівельну спроможність  людей по ціні на приготування улюбленого борщу. Ну так от, тепер традиційний з м’ясом (не вегетаріанський і не польський борщ) зможуть скуштувати не всі, а дехто (пенсіонери, малозабезпечені) так і взагалі, якщо не готові віднести в магазин понад 200 грн за раз, готуватимуть хіба по святах.

Якщо дивитись на курс долара (а він зараз максимальний), мінімальну українську зарплату -2000-2500грн, (про пенсії я уже узагалі мовчу), і останні рахунки за комуналку (в середньому людям поприходили суми від 1200-1500 грн і більше за січень) то складається враження, що народ має або переходити на студентський раціон з “мівіни”, або вимирати з голоду, або кому повезло і має хоч якісь земельні ділянки чекати весни і переходити на натуральне господарство.

Хоча і тут чекає “сюрприз” – маєш господарство, і не дай боже газове опалення чи колонку – усе, рахуй пропало. За останній  рік ціна на газ виросла в 4-5 рази, це так на хвилинку – 353%! (!) Підняття вартості в 5 РАЗІВ, вдуматись тільки. І це ще не кінець – з 1 січня мешканцям добровільно-пимусово пропонують підписати нові договори, де передбачено маленькими буквами велике западло –  у разі невчасної сплати за спожитий газ, буде нараховуватись щоденна пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення. Для довідки, ця ставка – це 12 копійок. Кожен проштрафований день несплати просто помножте на 12 і порахуєте, скільки понаднормово маєте сплатити докупи разом з піднятим тарифом. А, ще окрім пені, очікується нове подорожчання з травня 2016, це ще на 20%.  От так.

Y8wzH3qYpHYАле тим, хто має центральне опалення, а не газове теж рано радіти. За осінньо-зимовий період ми платили більше – від 255 грн  до 537 грн/Гкал,хоча дивлячись на суму оплати в квитанції яка перевалювала за 1000 грн складається враження, що оплата зросла разів в 6 не менше! І це лише за один зимовий місяць, і лише тому, що теплоенерго виявляється відштовхувалось від погоди в навколишньому середовищі. Так, декілька днів був мороз -15С, але ж не весь місяць підряд! В лютому теж пару днів було на термометрі мінус по С. То платити будем стільки ж? А саме найгірше, що маючи центральне опалення, ти не можеш регулювати той триклятий лічильник на весь будинок і регулювати подачу вентеля. От і виходить – одні задихаються при + 25, відкривають вікна і платять понад тисячу грн в місяць лише за опалення, а інші мерзнуть при +15, платять однаково те саме.

Якщо свій будинок, чи квартира не у Львові – то, звісно, можна відгородитись від центрального опалення і провести/чи поставити електроопалення. Крім того, парою нормальних обігрівачів можна врегулювати нормальну температуру в квартирі.

Хоча так, енергетична сфера (держава?) теж не відстає в естафеті підняття цін на свої тарифи. 1 березня матимемо ще один сюрприз – підвищення цін на світло. Якщо до цього ви випалювали до 100 кВт в місяць і платили десь 45 коп за кіловат, то тепер платитимете 57 копійок. Якщо від 100 до 600 кВт – тариф був – 78коп, а тепер ви змушені будете платити 99 кВт. І відповідно від 600 кВт – то оплата ваша складатиме 156 коп. До речі, в обленерго все навпаки – чим більше споживаєш, тим більше платиш, і тим по більшому тарифу оцінюють вартість. На скільки це вдарить по кишені звичайного громадянина не важко здогадатись. Тільки -но понадіялись на теплу весну, і менші тарифи на опалення, так підняли світло. Як “вихід” людям пропонують міняти звичайні лічильники на двохфазні. Вдень платиш по одному тарифу, а вночі (23-ї до 7- ї) – вполовину менше. Обіцяють навіть, що це ноу-хау окупить себе, в залежності від того, наскільки багато ви напалювали світла до того. Тобто, якщо в середньому, ви споживали до 100 кВт, то окупиться вам встановлення лічильника за два роки.

1

Якщо ви палили більше – 100 – тоді уже видно якісь відчутніші цифри, і окупається лічильник за рік. Звісно, хто має електричне опалення, бойлер чи «теплу підлогу» така економія може бути вигідною. Але що робити решті людей, єдиний вихід – підлаштовуватись під нічний тариф – прати чи пекти вночі. Незручно? Так. Але які варіанти, якщо тариф буде рости аж до 2017 року.

І звичайно ж як оминути тарифи на воду. Ці поки що не анонсують підвищення, хоча розслаблятись не варто. Адже тариф на воду розраховується виходячи з вартості газу (не забуваємо про підняття), електроенергії (див.абзац вище), бензин (ну хоч щось в цьому році не змінилось), дизпаливо, теплова енергія (яка теж зросла). Відповідно не тяжко здогадатись, що скоро почуємо і їх вічне скигління на ріст цін і збитковість тарифу на воду. Відповідно розраховувати на щось хороше не варто.

Ну і не варто забувати про славнозвісний МВФ, який диктує свої умови. Однією з ключових умов отримання позики від Міжнародного валютного фонду якраз і було підняття тарифів, в тому числі і на електроенергію.  Хоча, суттєві підняття завдяки МВФ зазнали всі комунальні послуги, і вартість проїзду в тому числі.

Безымянный5Завдяки МВФ наші ціни на комуналку впевненими семимильними кроками намагаються наблизитись до Європейських. Радує, що в цьому вони ще не зазнали успіху. Якщо вірити статистиці наші тарифи відносно зарплат набагато нижчі, і дозволяють споживати води/світла/тепла середньостатистичному українцю більше ніж тому ж чеху чи поляку. Хоча викликає сумнів, розмір чиїх зарплат брали за середню.

Чесно кажучи підбивши підсумки виникає лише одне питання, як вижити?  Якщо хтось пам’ятає 90-ті, навіть тоді такої скрути не було. Хоча курс такий самий, правда тоді хоч за комуналку стільки платити не треба було, і окрім рекета звичайна людина не боялась, що можуть відібрати квартиру. А от в наш повоєнний 2016й комуналка росте, і можуть відібрати останнє житло за несплату уже не рекет, а “комунальники”.

 

Немає коментарів до публікації

Написати коментар