Витік гудронів на Грибовицькому сміттєзвалищі

13 Січ

BB6A1319

Як стало відомо – на Грибовицькому сміттєзвалищі стався витік одного з гудронних озер, і внаслідок злив та опадів прогнозується витік інфільтрату з інших двох гудронних озер. Про це повідомив Ігор Іванюк редакції ІА Варіанти.

З посилання на статтю “Надзвичайна ситуація сталась на першому озері, що на підйомі. Перелив гудронів станом на сьогодні ліквідовано: викопані котлован і ведуться роботи по укріпленню дамби», – розповів Іванюк.

 

BB6A4302Іванюк не зміг назвати коли саме стався витік, але припускає, що це було на Різдво. Роботи також ведуться по укріпленню двох інших озер з інфільтратом. «Залишилось 5-7 см до перетоку інфільтратів», – зазначив Ігор Іванюк.

Нагадаємо, що в рамках проекту “Дрон погляд на зони екологічного лиха Львівщини”, з яким вже понад пів року працюємо над темою ситуації з Грибовицьким сміттєзвалищем, а також з темою гудронних озер, які розміщені на території звалища, але підпорядковані збанкрутілому підприємству ВАТ Львівський дослідний нафтомаслозавод. До слова, що таке гудрон – залишок, що утворюється в результаті перегонки із нафти при атмосферному тиску і під вакуумом фракцій, які википають до 450—600 °С (залежно від природи нафти). Вихід гудрону — від 10 до 45 % від маси нафти. Гудрон — в’язка рідина або твердий асфальтоподібний продукт чорного кольору з блискучим зламом. Містить парафінові, нафтенові і ароматичні вуглеводні (45-95 %), асфальтени (3-17 %), а також нафтові смоли (2-38 %), адсорбовані силікагелем з деасфальтованого продукту. Збереження гудронів відноситься до полігонів ТПВ (твердих побутових відходів). Особливістю таких місць накопичених відходів є примітивність облаштування, практично повна відсутність ефективних  захисних споруд, спільне поховання побутових і промислових відходів, у тому числі небезпечних, наявність в санітарно-захисної зоні полігонів інших об’єктів підвищеної небезпеки, які, як правило,  виробниче та організаційно між собою не зв’язані. Враховуючи вище вказані обставини, полігони ТПВ повинні бути віднесені до об’єктів підвищеної небезпеки, мати погоджені і затверджені документи, наявність яких вимагають Закони України та ціла низка підзаконних загальнодержавних актів. Наприклад, мати декларацію безпеки, паспорт потенційно небезпечного об’єкту, план ліквідації аварійних ситуацій (цікаво, чи є уже розроблений план, як боротись з ситуацією, що сталась, окрім зливу гудронів в каналізацію?),  на кінець, дозвіл на початок роботи.

BB6A1341Коли тільки починали працювати над цим проектом, направду відчули справжній шок, від того, поряд з якими екологічними катастрофами живемо. Цим ніхто не займався пару десятків років, і лише перед виборами піднімались проблеми екології. Хоча страждали усі, не залежно від політичних переконань та уподобань, усі хто живе в прилеглій території Львова та області. Люди страждали на патології онкозахворювань, на розлади нервової системи, хвороби ока, цереброваскулярні хвороби, хвороби органів дихання, захворювання органів травлення, а також  хвориби шкіри, хвороби кістково-мязевої системи, сечостатевої системи. Але ж це було нормально, ніхто значення цьому не надавав. І якщо з сміттєзвалищем вже більш-менш усе зрозуміло, принаймні є позитивні зрушення, щоправду дуже повільні, але є, то з темою гудронів усе вкрай критично.

BB6A1360Ще перед Новим роком, коли збирали матеріали по дослідженню цієї теми не покидало передчуття, що ці гудрони так безпечно не будуть “спати” у звичайних виритих земельних котлованах (!), що само по собі уже нечувано. Це можна порівняти з бомбою з заведеним механізмом поставленою у центрі міста. Так, якщо не торкатись, і не копати можливо й не вибухне, але сам факт, що зберігається в невідповідних умовах, і можуть діяти природні фактори, такі як вода, повітря, температура, повені та інше не враховувалось. От власне так і сталось те, чого найбільше боялись – гудрони почали витікати. Внаслідок нашої погоди і невідповідного зберігання гудрони почали витікати у водойми, а це вже загроза для всіх нас. Як повідомили активісти Варти 1 “13.01.2016 до нас поступила інформація, що прорвало озеро з гудронами на сміттєзвалищі і все це пішло в річку в Грибовичах. Вирішили провірити ситуацію особисто, при підїзді на сміттєзвалище потрапили на дві машини, які викачують інфільтрати. Водії нам не дуже люб’язно, але всеж надали договір з водоканалом на злив інфільтрати в каналізацію міста на вул. Торфяній до кінця 2016 року.”, тому ситуація ще більш критична, адже очисні споруди Львова не розраховані на таку кількість токсичних відходів.

Будемо дуже сподіватись, що в найкоротший час ситуація буде взята під контроль, і відходи які там зберігаються ми не будем споживати у їжу з питною водою, чи з продуктами, які вирощуються на тих територіях. А там повірте, є на що подивитись. З того, що нам відомо, в рамках дослідження, в ті озера зливалось усе, що тільки можна. Це навіть не чистий гудрон, який раніше можна було якось утилізувати. Це небезпечна багатокомпонентна токсична суміш, сполука з усіма відомими отруйними речовинами, що отруює як грунти так і стічні води.

 

Немає коментарів до публікації

Написати коментар