Грибовицьке сміттєзвалище – зона екологічного лиха Львівщини

2 Жов

mJQ-mmshSyQ

В рамках проекту дрон-погляд на зони екологічного лиха Львівщини, який проводить команда журналістів ІА Варіанти відвідали сумнозвісне Грибовицьке сміттєзвалище. Проект передбачає глибокий аналіз проблеми, дослідження, яке включатиме дані всіх компетентних експертів, екологів, лікарів, а також шокуючі матеріали зйомки за допомогою квадрокоптера. Звіт буде опубліковано і представлено громадськості в рамках проекту. В свою чергу хочеться поділитись враженнями від побаченого, адже те, що відбувається там, це просто неможливо передати словами, тому просто оублікуємо світлини, як доказ актуального стану речей, які там відбуваються зараз.

BB6A1315

Для довідки: на території Жовківського району з 1959 року функціонує міське сміттєзвалище площею близько 40 гектарів. Режим роботи такого об’єкту передбачає 25 років, проте сміттєзвалище функціонує і до тепер, що вдвічі перевищує всі терміни. На цьому сміттєвому могильнику захоронено близько 500 тис. кубометрів гудронів, 2 мільйони тонн токсичних відходів і 8 мільйонів побутового сміття”.  BB6A1311Жовківська районна рада звернулася до Львівської обласної ради, Верховної Ради України щодо внесення змін в Закон України “Про відходи” Ст 35-1 “Вимоги щодо поводження з побутовими відходами”, до Кабінету Міністрів України із клопотанням про включення до національного плану дій з охорони навколишнього природного середовища, та виділення коштів на рекультивацію та поетапне закриття звалища.- за даними Варіанти

Проте поки триває підготовка законодавчої бази, громадські активісти, політики різних рівнів і партій та журналісти боряться за подолання цієї катастрофи, сміттєзвалище живе своїм звичним повсякденним життям. Підїжджаючи ближче бачиш віковічні гори, сміття. Просто диву даєшся, яким чином то все склали в такі рівні купи, що аж змінився ландшафт місцевості.

Далі можна під’їхати до робочої частини звалки, до якої кожні пару хвилин під’їжджають нові сміттєвози, привозячи свіжу порцію відходів. Тут же працює сміттєсортувальний пункт, де працівники в спец одязі відсортовують новоприбулу порцію. Поряд з ними працюють і місцеві аборигени.

BB6A1296

 

 

 

 

 

Щодня, як на роботу йде ціла зграя циганчат віком 8-10 років, чи перепрошую за неполіткоректність представники романської общини, які як стервятники злітаються до нової порції сміття. Відрізняються вони особливою привітністю, тому побачивши нас, ще здаля наймолодший привітав нас багатозначним fuck-oм.BB6A1273 Більше за все переживали чи не постраждає від їх привітності наш квадрокоптер. Від гріха подалі вирішили підняти на більшу висоту.

Як подейкують люди, крім циганів і офіційних працівників, з сортування сміття живе ледь не половина населення усіх прилеглих сіл Мелехів, Збиранка, Муроване.

BB6A1285Проїхавшись буквально 100-200 метрів від звалища можна побачити будинки. Для декого то дачі, деякі там постійно живуть. У декого прямо  на подвір’ї розкидані купи сміття, яке сортують всією родиною. Такий собі сімейний підряд. Один з таких незаконних складів нам люб’язно показали. На щастя власників не було, тому могли спокійно роздивитись. Такий собі нефіційний антикварниймагазинчик, а поряд з ним – розсортоване сміття. Пластик до пластику, залізо, хрести окремо, цегла, граніти, дерево. Кажуть, що це надприбутковий бізнес. Станом на 2006 рік, прибуток отриманий від сортування сміття складав 200 000 грн. Відповідно закривати сміттєзвалище нікому не вигідно.

BB6A1269Коли повертались уже до машини, зустріли місцеву фауну, солідних розмірів. Як розказуе один з експертів – це сміттєзвалище – головний прибуток багатьох фірм, які ввозять це сміття нелегально.BB6A1310

Поки дивились на ту картину, пройшли мешканці, які там живуть, і запитали ” – то ви дороги нам будете робити?”… От справді, найбільша біда, погана дорога в Грибовичах… А пару кубометрів сміття, сморід, токсини, то так, дрібниці життя як то кажуть.

BB6A1321BB6A1348BB6A1351Далі наше турне продовжилось до захоронення токсичних відходів. Це жесть. Невеличке мазутне озерце, в якому стоїть вода з відходами. Навіть не хоеться думати, що відбувається, коли рівень води піднімається, і то все витікає… Тим більше озеро нічим не укріплене, всі відходи йдуть прямо у грунт. Стічні води йдуть прямо в городи, на яких ворощуються продукти, і продаються на Львівських базарах…

BB6A1299А колись на цьому місці, як розказують експерти росли квіти і суниці. Була мальовнича місцина. Тепер можна побачити хіба що гори сміття, і зграї чайок, чи альбатросів, які кружляють над ними.

 

 

 

 

Місцевий склад нелегального сортування сміття

BB6A1251BB6A1260BB6A1261

 

 

 

 

 

 

 

Написати коментар